Hej alla barn, ungdomar och föräldrar!

Nu har äntligen hockeysäsongen startat och vi hälsar alla gamla och nya fantaster välkomna till HTUHC.

Vi vill informera er lite om kommande säsong i hockeyn.

En ny styrelse valdes i juni 2018 på årsmötet. Ordförande Andreas Haara, Heidi Niskakoski, Juha Niva, Hanna-Leena Koivuranta, Torbjörn Brännmark, Tomi Pokka, Johanna Esperi och kassör Camilla Palmelind cAccouting.

HTUHC driver för närvarande Hockeyskola och så har vi lag i U10, U11, U12, U13, U14, U15 och U16.

Vi har redan 4 av 6 Pipelife cuper bakom oss. Ett stort tack till alla engagerade föräldrar utan er hade de inte kunnat genomföras.  Nästa cuper anordnas 15 December och 29 December.

På lagfronten sker det förädringar i föreningens J18, U16, U15 samt U12 lagen.                                        J18 kommer att spelas i samarbete med Tornion IHC och där kommer man troligen att spela i finsk serie. Laget kommer dock att träna och spela både i Torneå och Haparanda ishall.

U16 och U15 lagen kommer att anordnas i samabete med Övertorneå HF. Dessa lag kommer att spela i svensk serie och matcherna kommer att spelas i bägge lagens hemmaarenor.

U12 kommer att spela i samarbete med Tornion IHC.

På tränarfronten är nog den största förändringen att föreningens junioransvarige, Antti Alamäki har gått över till Luleå HF:s organisation som tränare för J18 Elit. Grattis oh ett stort Tack till Antti från föreningens sida för det fina arbetet du gjort och Lycka till med dom nya utmaningarna!

På spelarfronten har vi många goda nyheter. Ett flertal av våra spelare har tagit ett steg framåt i sin karriär och klivit upp till större organisationer.

Från förra såsongens J18 trupp har backen Elias Pirttimaa (-00) gått över till Luleå HF:s J20 lag,   forwarderna Sami Koskenkorva (-00), Eetu Laitala (-00) och Oskari Harjuoja (-01) har skrivit kontrakt med Asplöven.

Från U16 har forwarden Liam Lundberg (-02) gått över till Östersund IK J18 Elit, backen Kasper Kenttä (-02) och målvakten Rasmus Pokka (-02) har däremot gått över till finska Oulun Kärpat B2-juniorer, samt backen Sebastian Martti (-03) har gått över till Luleå HF U16 Elit.

Utöver dessa har U14 målvakten Vertti Veittikoski (-04)  gått över till Oulun Kärpat C2 juniorer.

Som det framgår av detta, så har vi som förening gjort rätt saker som leder i rätt riktning. Vi skall dock inte stanna här, utan fortsätter i samma spår och försäkrar oss om att alla har roligt att komma till hallen.

Hoppas vi ses på läktaren!

Om ni har funderingar är det bara att kontakta oss i styrelsen.

Med vänlig hälsning  Htuhc:s  Styrelse

 

Hei kaikki lapset, nuoret ja vanhemmat!

Jääkiekkokausi on vihdoin alkanut ja toivotamme kaikki vanhat ja uudet pelaajat tervetulleiksi.

Haluamme informoida teitä hieman tulevasta jääkiekkokaudesta.

Seuralle valittiin uusi hallitus kesäkuussa pidetyssä vuosikokouksessa. Puheenjohtajaksi valittiin Andreas Haara ja muita hallituksen jäseniä ovat Heidi Niskakoski, Juha Niva, Hanna-Leena Koivuranta, Torbjörn Brännmark, Tomi Pokka ja Johanna Esperi. Kirjanpitäjänä toimii Camilla Palmelind cAccouting yrityksestä.

HTUHC seuralla on Hockeyskola ja lisäksi meillä on joukkueet ikäluokissa U10, U11, U12, U13, U14, U15 ja U16.

Meillä on takana jo neljä kuudesta Pipelife turnauksesta. Iso kiitos kaikille vanhemmille, ilman teitä nämä eivät onnistuisi. Seuraavat Pipelife turnaukset ovat 15. ja 29. joulukuuta.

Joukkuepuolella muutoksia tulee seuran J18, U16 ja U15 ja U12 joukkueisiin. J18 joukkue tehdään yhteistyössä Tornion IHC:n kanssa ja joukkue pelaa Suomen puolella Suomi-sarjan karsintaa. Joukkue tulee harjoittelemaan ja pelaamaan sekä Tornion, Kemin, että Haaparannan jäähalleilla.

U16 ja U15 joukkueet tehdään yhteistyössä Övertorneå HF:n kanssa. Nämä joukkueet tulevat pelaamaan ruotsin sarjaa ja pelit tullaan pelaamaan molempien kotihalleissa.

U12 tulee pelaamaan yhteistyössä Tornion IHC:n kanssa.

Valmennuspuolella suurin muutos lienee se, että seuramme juniorivastaava Antti Alamäki siirtyi Luleå HF:n organisaatioon valmentamaan J18 Elit-joukkuetta. Hienoa Antti, kiitoksia todella paljon seuran puolesta seuran eteenpäin viemisestä ja menestystä tulevaan pestiin!

Pelaajapuolella hienoja uutisia onkin paljon. Moni pelaajistamme otti askeleen eteenpäin urallaan ja siirtyi isompaan organisaatioon.

Viimekauden J18 joukkueen pelaajista puolustaja Elias Pirttimaa (-00) siirtyi Luleå HF:n J20 joukkueeseen, hyökkääjät Sami Koskenkorva (-00), Eetu Laitala (-00) ja Oskari Harjuoja (-01) tekivät puolestaan sopimukset Asplövenin kanssa.

U16 joukkueesta hyökkääjä Liam Lundberg (-02) siirtyi Östersund IK J18 Elit joukkueseen, puolustaja Kasper Kenttä (-02) ja maalivahti Rasmus Pokka (-02) siirtyivät suomen puolelle Oulun kärppien B2-joukkueeseen ja puolustaja Sebastian Martti (-03) siirtyi Luleå HF U16 Elit joukkueeseen.

Tämän lisäksi U14 joukkueen maalivahti Vertti Veittikoski (-04) siirtyi Oulun kärppien C2-junioreihin.

Kuten tästä huomaamme, olemme seurana tehneet oikeita liikkeitä kaikessa tekemisessämme. Emme kuitenkaan halua jäädä laakereille lepäämään. Jatketaan hyvällä tutuksi todetulla kaavalla ja pidetään huoli, että kaikilla on mukava tulla hallille.

Toivottavasti nähdään katsomossa!

Jos teillä on jotain mielenpäällä tai kysyttävää, voitte ottaa yhteyttä meihin johtokunnassa.

Terveisin HTUHCn johtokunta